Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Cene na berzama
  • 07.07.2023. 18:00

Svetske berze beleže pad cena žitarica i uljarica

Da li će Rusija potpisati produženje crnomorskog ugovora? Kako padavine deluju na cene? Zašto je Brazil povećao izvoz soje?

Svetske berze beleže pad cena žitarica i uljarica
Foto: Depositphoto/artiemedvedev
  • 242
  • 51
  • 0

Kraj nedelje doneo je blagi pad cena za većinu žitarica i uljarica nakon skoka u sredu. Vlada neizvesnost oko žitnog koridora. Rusi su saopštili da još nisu doneli konačnu odluku, a UN su se obavezale da će ugovor biti produžen 17. jula.

Kiša obara cene

Cene padaju s obe strane Atlantika. Na pariškom Matif-u cena pšenice za septembarske ugovore je u petak u 14 h iznosila 230,75 evra/t. Na čikaškom CboT-u je trebalo izdvojiti 218,32 evra. Blagi pad je posledica boljih očekivanja za žetvu, posebno u Francuskoj. Suvo vreme smanjuje očekivanja žetve u Nemačkoj i Poljskoj. Poboljšana su očekivanja za rusku žetvu, ali i za američku. Povećana je prognoza izvoza iz Rusije na 45,7 miliona tona.

Na Matif-u pad je pratio i ostale kulture. Cena kukuruza je 226,75 evra/t, a blagi pad beleži i uljana repica koja je koštala 438,25 evra/t. Cene kukuruza su doživele povećanje na CboT-u za 3,69 odsto u odnosu na početnu. Tona u junskom roku je koštala 204,90 evra. Nakon što je u ponedeljak dostigla vrhunac pala je cena soje na 514,84 evra/t. U SAD pala je kiša u području uzgajanja soje i smanjila zabrinutost oko predstojećeg roda. Istovremeno je Brazil povećao tempo izvoza, jer oslobađa skladišta za novu žetvu kukuruza. Ovomesečni izvoz soje bi mogao biti 9,44 miliona tona.

Ukrajina gradi 12 terminala na Dunavu kako bi obezbedila izvoz nezavisno od crnomorskih luka. Za produženje ugovora ruska strana traži ispunjenje nekoliko uslova. To se pre svega odnosi na ponovni prijem Ruske poljoprivredne banke "Rosselkhozbank" u belgijski "SWIFT" međunarodni bankarski platni sistem.


Tagovi

MATIF CBoT Cena žitarica Cena soje Cena pšenice Cena kukuruza


Autorka

Ranka Vojnović

Više [+]

Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Meštani sela Kačulica, Žaočani i Mršinci osnovali udruženje "Ljubav na seoski način" čija je svrha najpre humanitarni rad. O tome čime se tačno bave i koje manifestacije organizuju čitajte uskoro na Agroklub-u!