Pretraživanje tekstova
Neposredno nakon požara veterinarska služba naložila je usmrćivanje 325 svinja zbog teškog trovanja dimnim gasovima
Nakon što je krajem januara u velikom požaru na farmi za tov svinja u u nemačkoj saveznoj pokrajini Hesen stradalo više od 700 svinja, istraga dobija novi, zabrinjavajući smer. Naime, pojavila se sumnja da su neke životinje možda uginule i pre samog izbijanja požara, piše Agrarheute.
Prema saopštenju Državnog tužilaštva u Darmstadtu, stepen raspadanja pojedinih životinja upućuje na mogućnost da su uginule pre nego što je vatra zahvatila objekat. Tačan uzrok smrti za sada nije poznat, a istražitelji sprovode dodatne provere kako bi utvrdili sve okolnosti.
Ipak, iz tužilaštva naglašavaju da trenutno nema nikakvih naznaka da je reč o zarazi afričkom svinjskom kugom (ASK). U prilog tome govori i činjenica da u poslednjih godinu dana u Nemačkoj nije zabeležen nijedan slučaj zaraze ASK-om kod domaćih svinja. Ova bolest evidentirana je samo kod divljih.
Takođe, nadležne službe još nisu objavile podatke o tome koliko ih je eventualno uginulo pre požara.
Jedna farma dva požara - 3.300 svinja izgorelo u četiri dana
Paralelno s utvrđivanjem uzroka smrti životinja, intenzivira se i istraga o uzroku. Prema dostupnim informacijama, sumnja na namerno podmetanje vatre sve je verovatnija. Istražitelji polaze od pretpostavke da je požar izazvala "osoba ovlašćena za pristup mestu događaja", odnosno neko ko je imao redovan pristup farmi i objektima.
Na mestu događaja nisu pronađeni tragovi provale, a konačni zaključci o uzroku još nisu doneti.
U gašenju vatrene stihije učestvovalo je više od 100 vatrogasaca koji su krajem januara pokušavali da stave vatru pod kontrolu. Neposredno nakon požara veterinarska služba naložila je usmrćivanje 325 svinja zbog teškog trovanja dimnim gasovima.
Leševi su nekoliko dana ostali u objektu, pod istim krovom s preživelim životinjama. Naknadno su, prema nalogu nadležnih tela, usmrćene i preostale svinje.
Tragičan događaj potresao je lokalnu zajednicu, a istraga koja je u toku trebala bi da rasvetli sve okolnosti ove nesreće, od mogućih ranijih uginuća do konačnog uzroka razorne vatrene stihije.
Autor
Više [+]
Diplomirani novinar, biciklista, hedonista (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim štampanim medijima, a poslednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvonedeljnog časopisa za poljoprivredu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!