Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Ginisov rekord
  • 16.02.2025. 18:00

Srušili Ginisov rekord: Učenici napravili Doboš tortu dugu 112 metara

Nastavnici i učenici poslastičarske škole iz Budimpešte napravili su rekordnu tortu povodom 100. godišnjice smrti poslastičara Doboša C. Jožefa

Srušili Ginisov rekord: Učenici napravili Doboš tortu dugu 112 metara
Foto: bgaz-dobos škola
  • 198
  • 75
  • 0

Nastavnici i učenici poslastičarske strukovne škole Doboš C. Jožef budimpeštanskog ekonomskog centra za strukovno osposobljavanje postavili su Ginisov rekord napravivši Doboš tortu od čak 112 metara.

Ovaj nesvakidašnji događaj održan je povododom 100. godišnjice smrti poslastičara Doboša C. Jožefa. U sećanje na legendarnog mađarskog poslastičara snima se i dokumentarni film u kojem će biti i ovaj uzbudljivi događaj.

Tortu je izrađivalo 20 poslastičara i 150 učenika

Torta se izrađivala na nekoliko lokacija, a njeni sastojci dopremljeni su u školu na dan događaja, gde su je napravili.

U pripremi torte je radilo ukupno 20 poslastičara i 150 učenika slastičarske strukovne škole Doboš C. Jožef. Ogromna torta napravljena je od 3.500 jaja, 50 kilograma brašna, 60 kg šećera, 62,5 kg maslaca, 7,5 kg kakao maslaca, 62,5 kg tamne čokolade i 7,5 kg kakaa u prahu.

Provobitno je planirano da "doboška“ bude dugačka 100 metara, ali je na kraju ispala 112 metara, a isečeno je 4.500 kriški, pa je u tom trenutku i službeno oboren Ginisov rekord, piše Agroinform.

Deo torte doniran u dobrotvorne svrhe

"Teško je zamisliti veću inspiraciju za učenike u njihovoj struci od učestvovanja u pokušaju postavljanja Ginisovog svetskog rekorda. Drago nam je što škole pronalaze kreativne načine da održe entuzijazam svojih učenika za strukovnim obrazovanjem", rekla je dr Viktória Bódi, v.d. glavnog sekretara BKIK-a. 

Privredna i industrijska komora Budimpešte (BKIK), kao pokrovitelj ovog događaja, donirala je deo torte u dobrotvorne svrhe.

Inače, dosadašnja rekordna Doboš torta imala je 3.600 kriški i napravljena je 2021. godine u fabrici slatkiša Auchan Mađarska.

SIKERÜLT!! :) 112 méter dobostortát készítettünk , így új Guinness rekord született! KÖSZÖNJÜK a támogatást ! ♥️

Objavljuje BGSZC Dobos C. József Vendéglátóipari Technikum és Szakképző Iskola u Četvrtak, 6. veljače 2025.

Tagovi

Doboš torta Mađarska Slastičarstvo Ginisov rekord Doboš C. Jožef


Autor

Ivica Korman

Više [+]

Diplomirani novinar, biciklist, hedonist (ne nužno tim redom). Dugogodišnji novinar i urednik u dnevnim štampanim medijima, a poslednjih nekoliko godina radio je kao glavni urednik dvotjednog časopisa za poljoprivredu.