Pretraživanje tekstova
Simptomi ovog oboljenja se mogu razviti i registrovati tokom cele godine u svim razvojnim fazama uljane repice.
Na području Mačvanskog regiona usevi uljane repice se, zavisno od vremena setve, nalaze u fazi od šest do devet i više listova razvijeno. Vizuelnim pregledom useva iz najranijih rokova setve utvrđeno je prisustvo simptoma suve truleži uljane repice (Phoma lingam) na 8-13 odsto biljaka, upozorava Prognozno izveštajna služba zaštite bilja (PIS).
Simptomi su registrovani na starijim pojedinačnim listovima.
"Karakteristični simptomi sive truleži na listovima uljane repice su pege unutar kojih se nalaze crna tačkice koje predstavljaju plodonosna tela gljive, piknide sa piknosporama", pojašnjava PIS.
Simptomi ovog oboljenja se mogu razviti i registrovati tokom cele godine u svim razvojnim fazama uljane repice.
Ovaj patogen se širi raznošenjem piknida vetrom i padavinama.
"U daljim fazama patogen zahvata i stablo u kome izaziva rak. Pri intezivnoj pojavi, suva trulež može izazvati smanjenje prinosa i poleganje uljane repice."
Prag štetnosti za primenu fungicida prema EPPO standardu PP 2/8(1) iznosi 35-40 odsto zaraženih biljaka.
"Obzirom da se trenutno simptomi ovog oboljenja registruju u značajno nižim procentima, za sada se ne preporučuju hemijske mere zaštite", navodi PIS, uz napomenu da Regionalni centar PIS Šabac nastavlja sa praćenjem zdravstvenog stanja useva.
Izvori
Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja
Tagovi
Suva trulež PIS Simptomi Piknide Pege
Autorka
Više [+]
Diplomirana novinarka, zaljubljena u pisanu reč. Trudi se da bude dorasla novinarskom postulatu: "Rečima usko, a mislima široko".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Crni orah, pelin i karanfilić u fitoterapiji – zašto su važne prave količine U tradicionalnoj fitoterapiji, pojedine biljke imaju dug istorijat primene u podršci organizmu. Među najčešće pominjanim biljkama u tom kontekstu nalaze se crni or... Više [+]
Crni orah, pelin i karanfilić u fitoterapiji – zašto su važne prave količine
U tradicionalnoj fitoterapiji, pojedine biljke imaju dug istorijat primene u podršci organizmu. Među najčešće pominjanim biljkama u tom kontekstu nalaze se crni orah, pelin i karanfilić, koji se vekovima koriste u različitim kulturama kao deo biljnih formulacija.
Iako su ove biljke danas dostupne u različitim oblicima, razlike među preparatima često nisu u samim biljkama, već u količinama, koncentraciji i načinu kombinovanja.
Značaj količine i kontinuiteta u biljnoj primeni
U praksi se često sreću preparati koji sadrže minimalne količine aktivnih biljnih sastojaka, što nije u skladu sa tradicionalnim principima fitoterapije. Na primer, tinktura crnog oraha se u mnogim slučajevima nudi u zapreminama od 30 do 50 ml, dok se u ozbiljnijim biljnim formulacijama koriste znatno veće količine.
Slična situacija je i sa pelinom i karanfilićem, biljkama koje se tradicionalno koriste u jasno definisanim dozama i kroz duži vremenski period. Preparati koji sadrže 40–60 kapsula često ne omogućavaju punu primenu u okviru jednog biljnog ciklusa.
Zbog toga se u savremenoj praksi sve više pažnje posvećuje kompletnim biljnim formulacijama, koje obezbeđuju dovoljne količine svakog sastojka za celovit pristup.
Jedan od primera ovakvog pristupa u Srbiji je Vidar antiparazitni program, koji se zasniva na kombinaciji crnog oraha, pelina i karanfilića u jasno definisanim količinama. Ovakva struktura omogućava primenu biljnih sastojaka bez prekida i kompromisa u doziranju, što je u skladu sa principima tradicionalne fitoterapije.👉 antiparazitni program
Prilikom izbora biljnih preparata, važno je obratiti pažnju ne samo na naziv biljke, već i na njeno poreklo, koncentraciju, količinu i način kombinovanja sa drugim sastojcima. Upravo ovi faktori često čine razliku između simbolične primene i ozbiljno osmišljene biljne formulacije.
Goran Stamenković
pre 1 nedelju
Ako nekoga zanima kako izgleda kompletna formulacija sa jasno definisanim količinama i trajanjem biljnog ciklusa, detaljnije sam opisao ovde: Više [+] https://antiparazitniprogram.rs/ U praksi se pokazalo da jasno definisan antiparazitni program, poput VIDAR formulacije, daje stabilnije rezultate od parcijalnih biljnih preparata koji se nude u simboličnim količinama.