Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Uljana repica
  • 02.09.2023. 13:30

Pre setve uljane repice - pripremite se na štetočine, korove, samoniklu uljaricu

Povećanje površina pod uljanom repicom je dovelo do povećanog pritiska štetočina koje mogu da ugroze proizvodnju ove industrijske kulture.

Foto: Zlatko Markovinović
  • 128
  • 18
  • 0

Nedavne padavine stvorile su povoljne uslove za sam početak setve uljane repice. U proteklih nekoliko godina se u setvenoj strukturi značajno povećavaju površine pod ovom uljaricom, u najznačajnijim regijama njenog gajenja, navodi Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja.

Povećanje površina pod uljanom repicom je dovelo do povećanog pritiska štetočina koje mogu da ugroze proizvodnju ove industrijske kulture. Štetočine uljane repice koje su od najvećeg ekonomskog značaja su mala i velika repičina pipa, repičin sjajnik, repičina lisna osa, vaši, buvači.

Štetočine koje su opasne u uzgoju repice (foto: PIS Vojvodina)

Pred predstojeću setvu proizvođačima se preporučuje preduzimanje svih raspoloživih preventivnih mera u kontroli štetnih organizama u usevima uljane repice:

  • Plodored - setvu nikako ne bi trebalo ponoviti na istoj parceli kako bi se smanjio potencijal štetnih organizama i rizik od nastanka šteta. Uljana repica ne bi trebalo da se gaji četiri do pet godina na istom mestu. Dobri predusevi su rano povrće, rani krompir, ozima pšenica i ječam, dok setvu uljane repice treba izbegavati nakon sunokreta, soje, slačice, graška itd.
  • Suzbijanje korova (naročito iz familije krstašica);
  • Uništavanje samonikle uljane repice (koja predstavlja "most" za prenos patogena i štetočina);
  • Sve mere koje obezbeđuju ujednačeno i brzo nicanje useva.

Bliži se setva uljane repice - na šta treba da pazite?

Podsetimo, optimalan rok za setvu ove uljarice se kreće od 25. avgusta do 25. septembra. Setva u tom periodu nosi manje rizika od nepripremljenosti biljke za prezimljavanje, a time nosi i manje rizika za niže prinose. Ne preporučuje se ni prerana setva jer biljke ulaze prebujne u zimu sklone su izmrzavanju, kao ni kasna setva jer ulaze dovoljne nerazvijene u zimu.


Izvori

Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja


Tagovi

Setva uljane repice Prognozno-izveštajna služba zaštite bilja Plodored Korovi Repičin sjajnik Štetočine


Autorka

Julijana Kuzmić

Više [+]

Diplomirani novinar specijalizovan za agro novinarstvo. U poslu i životu vodi se Ničeovom formulom sreće: jedno "da", jedno "ne", jedna prava linija, jedan cilj...