Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

Zob (ovas)

Sinonim: - | Engleski naziv: Oats | Latinski naziv: Avena sativa L.

Zob (ovas)

Zob (ovas) je ranije korištena za proizvodnju hleba, ali s porastom standarda koristi se za proizvodnju prehrambenih proizvoda (zobene pahuljice, brašno, griz, ljuspice itd.). Kvalitet zrna i skromni zahtevi u gajenju daju joj posebnu važnost. U odnosu na druge žitarice zrno zobi sadrži i do tri puta više masti, a belančevine se znatno lakše vare.

U ishrani stoke koristi se slama kao krma jer je znatno kvalitetnija od slame ostalih žitarica. Za ishranu stoke koristi se i u zelenom stanju i u smesi s leguminozama. Proizvode se uglavnom jare forme zobi ali postoje i ozime sorte.

Morfološka i biološka svojstva zobi

Koren se sastoji od primarnog (tri korenčića) i sekundarnog korenovog sistema, koji je jako dobro razvijen, prodire duboko u zemljište (do 2 m) i ima veliku sposobnost usvajanja hraniva. Stabljika je šuplja, visoka 60–120 cm, sastvljena od 5–6 kolenaca. List zobi sastoji se od lisnog rukavca i liske, na čijem se prelazu nalazi jako razvijena opna (ligula), prema čemu se zob lako razlikuje od ostalih žitarica. Razvija metlicu koja se sastoji od glavne grane od koje se odvajaju postrane grane i grančice, na čijim se krajevima razvijaju klasići. Zob je samooplodna. Masa 1 000 zrna iznosi oko 20–25 g, a hektolitarska težina oko 45–50 kilograma. Vegetacija ozime zobi traje oko 3-4 meseca.

Agroekološki uslovi za gajenje zobi

Temperatura

Biološki minimum za klijanje je na samo 1-2 °C, a kako se biljka razvija, povećavaju se i zahtevi za toplotom. Optimalna temperatura za klijanje zobi iznosi 20–25 °C. Može izdržati prolećne mrazeve do -4 °C.

Voda

Zob u poređenju s ostalim žitaricama vodu treba tokom celog vegetacionog ciklusa. U uslovima suše zob jako podbacuje u prinosu, ali zato dobro podnosi vlažnija zemljišta i višak vode.

Zemljište

Vrlo dobro razvijen korenov sistem ima veliku sposobnost usvajanja hraniva, stoga dobre rezultate daje i na siromašnim zemljištima kao i kiselim zemljištima s nižim sadržajem pH 4-5.

Agrotehnika za proizvodnju zobi

Plodored

U plodoredu dolazi obično na poslednje mesto. Dobri su predusevi rane okopavine (krompir), višegodišnje legumonoze, zrnaste mahunarke, uljana repica. Sama zob vrlo je loš predusev za sva strna žita jer jako iscrpljuje zemljište.

Obrada zemljišta

Vreme obrade, način i dubina obrade kao i broj operacija zavisi od pretkulture i stanja zemljišta. Oranje bi trebalo obaviti 2-3 nedelje pre setve. Nakon ranih pretkultura obično se obavljaju dva oranja, pliće nakon žetve pretkulture i dublje, osnovno, 2-3 nedelje pre setve (do 25 cm) uz zaoravanje mineralnih đubriva predviđenih za osnovnu đubrenje. Dopunskom pripremom zemljišta (tanjirača, drljača, setvospremač, rotodrljača) treba stvoriti usitnjeni površinski setveni sloj mrvičaste strukture do dubine setve.

Đubrenje

Za prosečno plodna zemljišta uz ostvarenje prinosa od 4 t/ha može se preporučiti đubrenje sa 100 kg/ha azota, 90-100 kg/ha fosfora i 90-100 kg/ha kalijuma. U osnovnoj obradi zemljišta trebalo bi zaorati fosforna i kalijumova đubriva izbalansiranih sadržaja ta dva hraniva (NPK 8:26:26 ili sl.). Pred setvu đubriti startnim đubrivom (NPK 15:15:15; 18:18:18) i jedna prihrana isključivo azotnim đubrivima (KAN) u vreme bokorenja.

Setva zobi

Zob treba sejati što ranije - treća dekada septembra. Setva se obavlja žitnim sejalicama na razmak redova 8-12 cm. Seje se na sklop od 500-550 klijavih semena/m2, što odgovara 120-160 kg/ha semena.

Žetva zobi

Budući da zob neravnomerno sazreva, početak žetve teže je odrediti. Žetvu bi trebalo početi kada vršni deo metlice dostigne punu zrelost, svakako pre početka osipanja zrna iz vršnih klasića. Prosečni prinosi zobi iznose 3-4 t/ha, a mogu biti i znatno veći.

Izvor:

  • Prof. dr. sc. M. Gagro; Ratarstvo obiteljskog gospodarstva – Žitarice i zrnene mahunarke; Zagreb, 1997.
  • Hrvatski zavod za poljoprednu savjetodavnu službu
  • Prof.dr.sc. Mladen Jurišić; 

Zob jara

Engleski naziv: Spring oats | Latinski naziv: Avena sativa L.

Zob jara

Zob jara seje se u prvoj polovini marta u nešto vlažnije zemljište, do 3 cm dubine. Osnovna obrada i đubrenje za jare kulture, isto kao i za ozime trebala se obaviti u jesen, kako bi zemljište preko zime promrzlo i bilo bolje strukture za pripremu u proleće. Uz jesenje oranje treba obaviti osnovno đubrenje i đubriva zaorati. U ovom đubrenju najbolje uneti dve trećine fosfora i kalijuma kao i malo azota i to kroz 300-400 kg/ha NPK 8-26-26  ili NPK 10-30-20 i zaorati. U vegetaciji se prihranjuje uglavnom azotom jer su stabljike vrlo nežne i osetljive na poleganje.

Zob ozima

Sinonim: - | Engleski naziv: Winter oats | Latinski naziv: Avena sativa L.

Zob ozima

Zob ozima najčešće propada na -10 °C. Vegetacija ozime zobi traje oko 9 meseci. Seje se drugom polovinom septembra na 8 – 10 cm razmaka između redova i na dubinu 3 - 4 cm. Obrada zemljišta za ozimu zob (takođe i za jaru zob) obavlja se prema sistemu obrade zemljišta za ozime strnine, a zavisi svakako od pretkulture. Pripremi se pristupa ranije nego za pšenicu jer se i seje ranije. Osnovnu obradu zemljištatrebalo bi obaviti 2 - 3 nedelje pre setve (u zavisnosti od od vremena i pretkulture) na dubinu oko 15 cm (ako je zemljište teško i na njemu leži voda potrebno je podrivati ga). Predsetveno, u ekopoljoprivredi, trebamo ići dva puta drljačom ili setvospremačom (razmak između dvaju prohoda treba biti desetak dana). Žetva ozime zobi obavlja se pre žetve pšenice.

Izvor:

  • Prof. dr. sc. M. Gagro; Ratarstvo obiteljskog gospodarstva – Žitarice i zrnene mahunarke; Zagreb, 1997.
  • Hrvatski zavod za poljoprednu savjetodavnu službu
  • Prof.dr.sc. Mladen Jurišić; AGRO-BASE CD