Pretraživanje tekstova
Proizvođač Nikola Filipović iz Zasavice kaže da je poslednja vegetaciona sezona bila upravo onakva kakva borovnici odgovara.
Povoljni vremenski uslovi obeležili su ovogodišnju sezonu borovnice, pa na poljoprivrednom gazdinstvu Filipović u Zasavici kod Sremske Mitrovice očekuju odlične rezultate. Kako za Agroklub kaže Nikola Filipović, poslednja vegetaciona sezona bila je upravo onakva kakva borovnici odgovara.
"Proizvodnjom borovnice bavimo se pet godina. Poslednja vegetaciona sezona, od prošlog leta do ovogodišnje berbe, bila je idealna i upravo onakva kakva ovoj voćnoj vrsti odgovara, što nije bio slučaj prethodnih godina", priča on.
Iako se često smatra da uspeh proizvodnje zavisi od zemljišta, borovnica se danas gaji u potpuno kontrolisanim uslovima.
"Sadnice su u saksijama ispunjenim supstratom, jer kod nas nema zemljišta koje je dovoljno kiselo i pogodno za njen uzgoj. Zasavica nam ipak pruža određene prednosti - imamo obilje pčela, kao i povoljne uslove kada su u pitanju magla i temperatura."
Na gazdinstvu imaju jedan zasad u kojem dominira sorta Djuk (Duke), uz oko 500 sadnica sorte Draper. Problema sa bolestima i štetočinama, kaže, ove godine nije bilo.
"Koristimo sisteme za navodnjavanje, fertirigaciju i protivgradne mreže. Program zaštite prilagodili smo uslovima proizvodnje i nismo imali nikakvih problema", navodi.
Berbu su počeli 8. juna i odvija se uobičajenim tempom.
"Prošle godine smo imali prinos oko 11 tona, ove godine očekujemo barem 16,5 ili 17 tona."
Na gazdinstvu Filipović za sada nemaju poteškoća ni sa organizacijom berbe.
"Mi smo manji proizvođač i u jeku berbe potrebno nam je do 35 radnika. Do sada nismo imali problema da ih obezbedimo", kaže ovaj proizvođač, dodajući da je najveći deo roda namenjen je izvozu.
"Borovnica uglavnom ide za Holandiju. Potražnja je zadovoljavajuća, a iako je cena pred kraj berbe nešto niža nego na početku, i dalje omogućava da proizvodnja bude isplativa."
Filipović ocenjuje da je ovogodišnja sezona jedna od boljih i veruje da bi naredna mogla biti još uspešnija.
"Ako tokom leta ne bude ekstremnih toplotnih udara, naredna sezona mogla bi da bude perfektna", zaključuje on.
Autorka
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!