Pretraživanje tekstova
Marko Gavrilović koji se sa svojom porodicom bavi proizvodnjom i otkupom voća, misli da bi dosta mladih ostalo i radilo na selu kada bi imali siguran plasman i zagarantovanu cenu.
Mladi poljoprivrednik Marko Gavrilović iz Topolskog sela Vinča ostao je na porodičnom imanju i nastavio stazama svojih predaka da obrađuje zemlju i gaji voće. Iako situacija u poljoprivredi prema njegovim rečima, nije najbolja, sa puno ljubavi uzgaja nekoliko vrsta voća, prenosi Toppress.
"Gajimo jabuku, šljivu, breskvu, grožđe. Ova godina je bila specifična jer nas je tri puta zakačio grad i velike su štete. Zbog toga prve klase skoro da i nije bilo, veoma malo breskve i nektarine koja je bila oko 80 dinara po kilogramu. Jabuku i grožđe je najviše oštetio grad i kod ovog voća biće smanjen prinos i sledeće godine", rekao je Gavrilović.
On ističe da je voćarima iz godine u godinu sve teže i da zbog toga mladi njegovih godina sve češće odlaze u grad i posao nalaze u fabrikama. Da bi se motivisali da kao i on ostanu na selu i rade na sopstvenom imanju potrebno je, prema njegovom mišljenju, obezbediti ono osnovno što ih godinama muči.
"Moja porodica i ja radimo proizvodnju i otkup voća. Mislim da bi dosta mladih ostalo na selu i radilo ovaj posao kada bi imali siguran plasman i zagarantovanu cenu. To je osnov da ostanemo tu. Evo na primer, mi smo u minusu na jabuci zbog grada, zato je potrebno da i podsticaj za protivgradnu mrežu bude dostupan svima. Trebalo bi i da se otvaraju fabrike za preradu voća da bi imali gotov proizvod i da cena bude korektna, kako bi koliko-toliko pokrili troškove", kaže ovaj voćar dodajući da u Topoi nedostaje takva jedna fabrika za preradu i da bi ona svima mnogo značila.
On dodaje da je koristio podsticajne mere za kupovinu traktora.
Tagovi
Vinča Marko Gavrilović Gajenje voća Fabrika za preradu Prerada voća Plasman voća Subvencije
Autor
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!