Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Baštovanstvo zimi
  • 22.10.2018. 18:00

7 biljnih vrsta za zimsko baštovanstvo u zatvorenom prostoru

Biljke će na sobnoj ili čak povišenoj temperaturi, smeštene na prozorskoj dasci ili kutku prostorije gde ima dovoljno svetla, više nego uživati.

Foto: Bigstockphoto/Faury
  • 3.752
  • 244
  • 0

Pomisao na zimu, kiše i sneg mogu užasnuti sve ljubitelje rada na zemlji i sa zemljom. Međutim, hladni dani ne moraju da znače da baš ništa ne možete da uzgojite. Naravno, postoji niz kultura koje možete posejati sada i u njima uživati cele zime

Biljke će na sobnoj ili čak povišenoj temperaturi, smeštene na prozorskoj dasci ili kutku prostorije gde ima dovoljno svetla, više nego uživati. 

Možda već sada imate začinsko bilje ili papričice koje rastu u tegli, na terasi ili balkonu. Jednostavno ih premestite unutra i one će nastaviti da rastu na prozorskoj dasci. Važno je da nastavite da ih đubrite organskim đubrivom, kako bi mogle izdržati zimu. 

Važno je znati koje se biljke mogu uzgajati u zatvorenom prostoru i kojima ćete možda morati osigurati više svetla nego što je uobičajeno u vašem stambenom prostoru. 

Začinsko bilje 

Bosiljak, origano, žalfija, lavanda, nana, majčina dušica, ruzmarin i mirođija su biljke koje je najlakše uzgajati u zatvorenom prostoru, zimi. Nana je najtolerantnija na hlad, ali joj treba barem nekoliko sati dnevno direktnog svetla. Bosiljak i mirođija imaju najviše potrebe za toplinom, pa ih smestite u sobu koja je noću najtoplija. 

Neobičan svet začinskog i lekovitog bilja

Zeleno povrće

Zelena salata, rukola, spanać, kelj i ostalo lisnato zeleno povrće lako se uzgaja u zatvorenom prostoru. Ipak, imajte na umu da ih nećete moći uzgojiti do zrelosti. Zato svakih nekoliko nedelja sejte novu turu, kako bi bili snabdeveni sve vreme. Ako su na prozoru okrenutom prema jugu, ne treba im dodatna svetlost. U suprotnom, svakodnevno im dajte 10 do 12 sati veštačkog svetla

Čeri paradajz

Ova vrsta paradajza odlična je za uzgoj u zatvorenom prostoru, a i vrlo atraktivno izgleda. Međutim, setimo se, paradajz je letnje povrće, pa će mu zimi trebati dovoljno sunčeve svetlosti i topline da bi dozreo, odnosno oko 16 sati veštačkog svetla svaki dan. Takođe, potrebna mu je temperatura od bar 19°C, a idealno bi bilo sunčana soba i temperatura od 23°C do 26°C. 

Ljute papričice

Ako imate ljute papričice u tegli na terasi ili balkonu, unesite ih unutra. Cele će zime dozrevati i na prozorskoj dasci okrenutoj prema zapadu, jer zaista nisu zahtevne. Redovno ih zalivajte i prihranite organskim đubrivom. 

Citrusi

Vrste patuljastih citrusa mogu se uzgajati i u zatvorenom prostoru, a to najbolje znaju oni koji zimi svoja obična stabalca limuna prenose sa terasa i balkona u zatvoreni prostor. Neka to ne bude podrum ili tavan, gde neće imati dovoljno svetla i gde će mu biti prehladno.

Kako da uzgojiti limun iz semena

Možda će preživeti do proleća, ali će mu dugo trebati da se oporavi. Prostorija u kojoj ćete ih držati ne sme biti ni pretopla. Odlično će pristajati uz balkonska vrata okrenuta prema jugu. Zimi bi trebalo imati osam sati direktne sunčeve svetlosti ili 16 sati veštačke svetlosti. 

Klice 

Klice su daleko najlakši način da zimi osigurate sveže, a vitaminima, mineralima i antioksidanskima bogate hrane. Koristite semenke mungo pasulja, suncokreta, soje i druge, natopite ih u posudi i pokrijte prozirnim poklopcem. Ostavite ih dan dva u posudi dok ne proklijaju, ispirite ih dva puta dnevno. Nije im potrebno direktno sunčevo svetlo. 

Mikropovrće

O mikropovrću smo na Agroklubu puno puta pisali. Zapravo se radi o klicama kojima ste dopustili da razviju svoje prvo lišće. Za razliku od klica, mikropovrće ipak zahteva zemlju.

Mikropovrće - lako za proizvodnju

S obzirom na to da trebaju vrlo malo zemlje, nabavite finu, organsku zemlju. Natopite seme preko noći, kako bi započelo klijanje. Nakon toga ih posejte na tanki sloj zemlje i pospite sa novim tankim slojem zemlje. Ili ih možete samo lagano prstima utisnuti u zemlju. Redovno vlažite ove mlade biljčice, najbolje špricanjem. Nakon što se pojave prvi listovi, režite makazama neposredno iznad zemljišta. Za potrebe mikropovrća najbolje je sejati grašak, pasulj, ali i korenaste useve, kao što su repa ili rotkvica. 


Povezana biljna vrsta

Paprika

Paprika

Engleski naziv: Sweet pepper | Latinski naziv: Capsicum annuum L.

Paprika je cenjena zbog visokog sadržaja vitamina (posebno C), zatim šećera, belančevina, mineralnih soli i dr. Koristi se tokom cele godine, u svežem stanju, i u prerađenom... Više [+]

Paradajz

Paradajz

Engleski naziv: Tomato | Latinski naziv: Lycopersicum esculentum

Paradajz je jednogodišnja biljka iz porodice Solonaceae. Gaji se u plastenicima, staklenicima i na polju. Deli se na srednje rane i kasne. Ima dobro razvijen vretenast koren s... Više [+]

Tagovi

Baštovanstvo zimi Bilje za zatvoreni prostor Bilje na prozoru Mikropovrće Klice Paprika Paradajz


Autorka

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi baštovanka s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.