Vreme nije naklonjeno voću. Ono zbog suše može prekomerno da opada sa stabala. Bez obzira što jabuke nisu sasvim zrele, možete ih iskoristiti za pripremu raznih proizvoda
Nedostatak vode i dugotrajna suša, a sa druge strane preterano zalivanje ili nepravilan raspored, mogu uzrokovati stres kod voćnih stabala i dovesti do opadanja plodova. Takva pojava je, na žalost, uobičajena ove godine.
Pitate nas, šta raditi sa zelenim, još nedozrelim jabukama.
Njih je najbolje preraditi isto kao i obične, zrele. Evo pet predloga:
Od nezrelih jabuka možete napraviti džem ili marmeladu, a za 1 kg jabuka vam je potrebno 500 g šećera, sok jednog limuna i 200 ml vode. Voće operite, ogulite i narežite na komadiće ako želite džem, a ako pravite marmeladu, izblendajte. U velikom loncu ih pomešajte sa šećerom, vodom i sokom limuna. Kuvajte na laganoj vatri, često mešajući oko 45 minuta do sat vremena. Ulijte u sterilisane, vrele tegle, pa ih umotajte u ćebad i ostavite da se ohlade. Čuvajte na tamnom i hladnom mestu.
Za 1 kg jabuka koje ćete preraditi u kompot treba vam 200 g šećera, litra vode, sok jednog limuna i cimet ili vanila, po želji. Jabuke operite, ogulite i nasecite na željene komade. U loncu prokuvajte vodu sa šećerom i limunovim sokom. Dodajte jabuke i kuvajte na laganoj vatri dok ne omekšaju, do 20 minuta. Dodajte cimet ili vanilu po želji. Ulijte u tegle po istom principu kao kod džema, odnosno marmelade.
Uz 1 kg jabuka potrebna vam je voda, šećer ili med. Oprane, oguljene i nasečene jabuke stavite u blender i dodajte malo vode. Blendajte dok ne dobijete glatku smesu. Procedite kroz sito ili gazu kako biste uklonili pulpu koju možete iskoristiti u zobenoj kaši ili kolačima. Po potrebi dodajte šećer ili med. Sok ulijte u staklene boce i čuvajte u frižideru nekoliko dana. Za duže čuvanje možete pasterizovati u rerni.
Pire koji možete koristiti kao dodatak jelima ili u pripremi kolača napravite isto kao sok, ali bez ceđenja pulpe. Za duže trajanje stavite više šećera, prokuvajte ga 15 do 20 minuta i ulijte u sterilisane, vrele boce.
Budući da su kiselije od zrelih, ove jabuke mogu biti dobre i za izradu sirćeta. Uz jabuke vam je potrebna voda i malo šećera. Operite ih i nasecite zajedno sa korom i semenkama i stavite u veliku teglu. Prelijte ih vodom tako da ih potpuno prekrije. Dodajte 1 kašičicu šećera po litri vode kako biste podstakli fermentaciju. Teglu pokrijte gazom ili kuhinjskom krpom i zavežite gumicom. Ostavite na sobnoj temperaturi tri do četiri nedeljhe, mešajući jednom dnevno. Kada tečnost postane kisela i miriše na sirće, procedite i prelijte u čiste flaše. Čuvajte na hladnom i tamnom mestu.
Korišćenje nezrelih jabuka za pripremu raznih proizvoda može imati određene nedostatke. Evo na šta paziti.
One su kiselije od zrelih što može uticati na konačan ukus proizvoda. Zato možete povećati količinu šećera ili meda kako biste uravnotežili kiselost.
Takođe, imaju slabiju aromu, pa se preporučuje dodavanje cimeta, vanile, klinčića, đumbira, anisa, limunove korice i drugih začina, što će poboljšati i dati puniji ukus. U ovu svrhu ih možete kombinovati sa drugim voćem kao što su šljive ili breskve.
Kako ih vi koristite, pišite nam u komentaru ispod teksta.
Budući da su tvrđe i manje sočne, što može uticati na teksturu džema, marmelade, kompota ili pirea, kuvajte ih duže, dok potpuno ne omekšaju.
Proizvodi od nezrelih jabuka mogu biti podložniji kvarenju jer nezrele sadrže više vode i manje prirodnih konzervansa. Zato pazite na pravilnu sterilizaciju tegli i flaša i koristite metode konzerviranja kao što su pasterizacija. Proizvode čuvajte u frižideru ili na hladnom i tamnom mestu.
Tagovi
Autorka