Pretraživanje tekstova
Vest koja je iznenadila mnoge američke političare skrivana je skoro jednu deceniju.
Vest da je kineski milijarder i član Komunističke partije drugi po veličini strani vlasnik poljoprivrednog zemljišta u SAD-u izazvala je bes među političarima, ali i građanima. Postavlja se pitanje zašto je tajna bila skrivana skoro čitavu deceniju, izveštava New York Post.
Čen Tiankuiaoa, suosnivač "Shanda Interactive Entertainment", multinacionalne investicione kompanije, kupio je za 85 miliona dolara (77,51 milion evra) skoro 81 hiljadu hektara poljoprivrednog zemljišta u Oregonu 2015. godine. Cena po hektaru bila je 968,45 evra.
Pored ove imovine Čen poseduje gradsku kuću na Menhetnu vrednu 39 miliona dolara i imanje od 26 miliona dolara u Los Anđelesu.
Komunističkoj partiji Kine se pridružio sa 18 godina.
Intrigantno je da se njegova kupovina ne pojavljuje u vladinoj evidenciji o vlasništvu stranih investitora. Mnogi političari negoduju i pitaju da li komunistička Kina kupuje zemljišta u SAD-u kako bi potkopala domaću poljoprivrednu industriju, čak se spominje zadiranje u vojna postrojenja i ugrožavanje američke ruralne zajednice.
Senator i ujedno farmer iz Montane Džon Tester ponovio je u petak zahteve da Kongres zaštiti kopnenu bezbednost SAD-a. Zakon o otkrivanju stranih ulaganja u poljoprivredu zahteva od investitora da prijave svaku kupovinu američkog poljoprivrednog zemljišta Ministarstvu poljoprivrede u roku od 90 dana od transakcije.
Najveći strani zemljoposednik je porodica Irving iz Kanade, a poseduje više od 485 hiljada hektara u Mejnu.
Foto: Depositphotos/Rigucci/YouTube screenshot
Autorka
Više [+]
Ranka je diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrtarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
🌿 Predavanje o klimatski pametnom upravljanju travnjacima U okviru EU Erasmus+ projekta „Climate-Smart Steps in Grassland Management and Improvement – SMART STEP“, (csmartstep ) na oglednom dobru „Radmilovac“ Poljoprivrednog fakulteta Univ... Više [+]
🌿 Predavanje o klimatski pametnom upravljanju travnjacima
U okviru EU Erasmus+ projekta „Climate-Smart Steps in Grassland Management and Improvement – SMART STEP“, (csmartstep ) na oglednom dobru „Radmilovac“ Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu održano je predavanje studentima treće godine studija na temu:
„Analiza trenutnog stanja i sistema upravljanja travnjacima u Srbiji“
Tokom predavanja predstavljen je značaj travnatih ekosistema za:
🐄 razvoj stočarske proizvodnje
🌱 očuvanje biodiverziteta
🌍 održivo upravljanje prirodnim resursima
🌾 proizvodnju kvalitetne stočne hrane
Posebna pažnja posvećena je degradaciji travnjaka, nedovoljnoj iskorišćenosti pašnjaka, kao i savremenim merama upravljanja ispašom, đubrenjem i obnovom travnjaka u uslovima sve izraženijih klimatskih promena.
Edukacija budućih stručnjaka predstavlja važan korak ka održivijem upravljanju travnjacima i jačanju otpornosti stočarske proizvodnje na klimatske izazove. 🌿