Suzbijanje virusa je veoma otežano, a može izazvati veliku štetu na usevu. Koji su simptomi, preventivne mere i načini tretiranja?
Na biljkama paradajza se javljaju razna oboljenja. I dok prvenstveno obavljamo zaštitu od gljivičnih infekcija, zaboravljamo na viruse.
Najčešći su virusi mozaika koji mogu izazvati veliku štetu na uzgajanom usevu. Prenosioci su razni insekti: lisne vaši, grinje i drugi. Mogu da se prenese i putem zaraženog semena.
Prvi simptomi se javljaju nekoliko dana posle ostvarene zaraze. Na listovima se javljaju svetle mrlje različitog oblika i veličina. Oni se deformišu i uvijaju. Kako bolest napreduju suše se, a simptomi se javljaju i na stabljikama i ostalim biljnim delovima.
Na plodovima se javljaju nekrotične mrlje, a meso ploda nije za upotrebu. Biljke propadaju, suše se. Infekcija se brzo širi u usevu, a tome pogoduju visoka temperatura i vlažnost, previše azotnog đubriva, senka.
Suzbijanje virusa mozaika je veoma otežano. Potrebno je provoditi preventivne mere i brzo reagovati kada primetimo prve simptome.
Sadnja se obavlja na osunčanim mestima, na zemljištu koje je drenirano i umereno pođubreno. Redovno suzbijate štetočine, posebno lisne vaši jer su one najčešći prenosioci virusa. Sejte samo dezinfikovano seme u dezinfikovan supstrat. Uklanjajte korov, sterilišite alat ako imate problem sa ovim virusima. Privucite korisne insekte. Zaražene grane odrežite i odnesite što dalje, spalite.
Biljke tretirajte kako bi zaštitili ranu od infekcije. Obično se koriste pripravci na bazi kalijum permanganata.
U početnoj fazi infekcije može pomoći tretiranje biljaka rastvorom mleka i joda. U 10 l vode dodajte 1 l mleka i 10 kapi joda. Tretiranje ponovite za sedmicu dana.
Pomoći će primena zaštite preparatima na bazi bakra. Za tretiranje useva se koriste i preparati na bazi karbafosa. Tretmani se ponavljaju posle 10 dana.
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorka