Pretraživanje tekstova
Raja Novaković iz sela Kloka ima 88 godina, ali se i dalje neumorno bavi ovčarstvom.
Raja Novaković ima 88 godina i od rođenja živi u selu Kloka, u okolini Topole. Ovaj neumorni domaćin bavi se ovčarstvom, ali seje i žito, kukuruz, a najviše deteline. Akcenat je ipak na kvalitetnom priplodnom materijalu ovaca rase virtemberg.
"Kao mali sam zavoleo ovce, kada sam ih čuvao. Imao sam 70 ovaca, a sada imam 30. Imam 15 ženki sa papirima i ovna, koje sam kupio u Banatu. Jaganjci svi idu za priplod", kaže Raja.
Farma se nalazi na tri hektara zemlje oko gazdinstva. Postoje i mali boksovi u koje se odvajaju ovce koj bi trebalo da se jagnje. Dok god je lepo vreme, ovce pasu, a tokom zime se hrane kulturama, koje Raja seje. Ima i dva pulina, koja se brinu o ovcama.
Svestan je nestabilnog tržišta, ali zato pažljivo prodaje svoje ovce.
"Cena je slaba, a jedino pomažu subvencije i kada prodaš dobra grla za priplod. Najveći problem je sa nakupcima. Ja najviše prodajem preko interneta", ističe Novaković.
Više u prilogu:
Foto: Print Screen / YouTube
Povezana stočna vrsta
Autorka
Aleksandra Kekić
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Ko sme taj može, ko ne zna za strah, taj ide napred.
Partner
Vertigo production
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentariši!
Nepogrešiv kompas. Možeš ga odneti stotinama kilometara daleko, ali u ovom pismonoši gori instinkt koji ne zna za grešku. On uvek bira samo jedan pravac – nazad kući, tamo gde mu je koren. Ovo oko je živi svedok seoskog trajanja. Koža gruba... Više [+]
Nepogrešiv kompas.
Možeš ga odneti stotinama kilometara daleko, ali u ovom pismonoši gori instinkt koji ne zna za grešku. On uvek bira samo jedan pravac – nazad kući, tamo gde mu je koren.
Ovo oko je živi svedok seoskog trajanja. Koža gruba i naborana poput suve letnje oranice, a u samom centru zlatni žar koji se ne gasi.
To je ta čista, urođena vernost od koje sve počinje.
#RuralFoto #životinje