Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zdrava hrana
  • 06.03.2019. 18:00

Šest potencijalno otrovnih biljaka koje jedemo svakodnevno

Postoji dosta vrsta voća, povrća, ali i drugih biljnih vrsta koje mi rado konzumiramo, ali koje su isto tako potencijalno opasne za naše zdravlje ukoliko se pripremaju ili konzumiraju nepropisno. Pripazite malo na ove vrste ili bar na njihove delove, koje verovatno često jedete i uživate u njima.

Foto: Pixabay/PhotoMIX-Company
  • 2.425
  • 88
  • 1

Paradajz naravno nije otrovan, ali preporuka da budete oprezni sa njim nije svakako bez razloga. Postoji dosta vrsta voća, povrća, ali i drugih biljnih vrsta koje mi rado konzumiramo, ali koje su isto tako potencijalno opasne za naše zdravlje ukoliko se pripremaju ili konzumiraju nepropisno. Prema Modern farmeru, evo nekoliko činjenica o njima koje verovatno niste znali.

Budućnost u ishrani: insekti?!

Paradajz

Iako je već rečeno kako paradajz nije otrovan, neki njegovi delovi ipak jesu. Plod svakako nije, ali lišće biljke paradajza, kao i koren i stabljika (u nekim slučajevima, čak i nedozreli plodovi) bogate su tomatinom, alkaloidom koji je u izvesnoj meri toksičan za ljude. Neće vas ubiti, osim ako ne pojedete na kilograme ovog povrća. Ipak, možda završite sa gastrointestinalnim stresom.

Paradajz naravno nije otrovan, ali budite oprezni (Pixabay/pasja1000)

Jabuke, višnje i kajsije

Seme svih ovih voćnih vrsta nije jestivo. Ono je gorkog ukusa, neprijatno i teško za varenje. Taj njegov gorak ukus zaštitni je element, odnosno, priroda je to tako uredila kako ga životinje ne bi jele i na taj način uništavale biljke. Svojstva semena potiču od supstance koja se naziva amigdalin, koje se pretvara u cijanid kada dođe u kontakt sa kiselinama u čovekovom probavnom sistemu.

Seme kajsije potencijalno sadrži cijanid (Pixabay/LUM3N)

Trešnje, kajsije, breskve i nektarine imaju ovu supstancu u mnogo većim koncentracijama nego na primer jabuke ali sva semena i koštice ih imaju. A šta ako slučajno progutate nešto ? Nije ništa strašno. Vaše telo će to jednostavno odbaciti.

Pasulj

Mnoge mahunarke mogu da izazovu blage gastrointestinalne tegobe kada su nedovoljno kuvane, ali crveni pasulj (vrsta koja se uvek koristi u čili sosovima) je poseban. Zrna pasulja sadrže fitohemaglutinin. Ukoliko pojedete i samo nekoliko nedovoljno kuvanih zrna, možete da imate ozbiljnih problema sa dijarejom i povraćanjem.

Dobro skuvajte pasulj, da ne bi imali stomačnih problema (Pixabay/Pexels)

Prema FDA (The Food and Drug Administration) to nije fatalno i retko može da dovede do hospitalizacije, ali prilično je uobičajeno da ljudi imaju problema nakon konzumiranja pasulja koji nije odgovarajuće termički obrađen.

Rabarbara

Rabarbara je prolećna vrsta, koja je kiselog ukusa i podseća na celer. Listovi ove biljke izuzetno su otrovni. Veoma su bogati oksalnom kiselinom, koja brzo izaziva otkazivanje rada bubrega kod ljudi. Oko 25 gr čiste oksalne kiseline prosečna je količina koja je smrtonosna za čoveka. Ipak, listovi rabarbare ne sadrže samo čistu oksalnu kiselinu i zapravo je potrebno oko 11 kilograma lišća da bi došlo do fatalnih posledica. Ipak, budite oprezni. Za svaki slučaj.

Oprezno sa branjem sremuša!

Špargla

Kao i kod rabarbare, deo kod špargle koji je jestiv je njena mlada stabljika i ona je savršeno bezbedna za jelo. Ipak ovo povrće krije i jednu tajnu- njegovi plodovi, jarko crvene bobice, toksični su za ljude. Dovoljna je i sasvim mala količina koja izaziva povraćanje i stomačne tegobe. Malo uglja može da reši ovaj problem i da neutrališe eventualne neprijatne posledice.

Indijski orah

Još jedno ukusno voće koje nikako ne bi trebali da jedete u sirovom stanju (kada se kupe, oni obično budu već pečeni). Poreklom iz Amazona, indijski orah zapravo nije orah već je u pitanju seme koje se čudno izdiže sa dna voća. Ono je takođe jestivo, ali se retko viđa osim u tropskim krajevima. Možda ste primetili da se indijski oraščići nikada ne nalaze u ljusci, poput kikirikija i to je iz razloga što kada su u sirovom stanju, obloženi su anakardnom kiselinom. Ova kiselina veoma je blisko povezana sa kiselinom koja se nalazi i u otrovnom bršljanu. Ipak, mnogo je gori slučaj kada je pojedete.


Izvori

ModernFarmer


Tagovi

Voće Povrće Bezbedna hrana Toksini


Autor

Ivana Živanić

Više [+]

Ivana Živanić, dipl.ing-master poljoprivrede, rado istražuje aktuelnosti u poljoprivredi. Pristalica zdrave i bezbedne hrane.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Srećan vam Dan svete Julijana! :D Danas je običaj da se čovek dobro najede, a ko je sklon alkoholu, i dobro napije :D