Zadnje aktivnosti

Poslednje aktivnosti korisnika mogu videti samo registrovani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu videti samo registrovani korisnici.
Za kompletne funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Povrće u vreći
  • 29.04.2018. 11:00

Kako uzgojiti povrće u vreći

U vrećama može da se uzgaja i korenasto i plodovito povrće, a u kombinaciji sa začinskim biljem, dobićete pravi mali povrtni raj na balkonu ili dvorištu.

Foto: Bigstockphoto/Graham Corney
  • 9.237
  • 150
  • 0

Nedostatak prostora i manjak vremena ne moraju da budu razlog da ne uzgajate povrće na terasi ili u maloj bašti. Jutene ili polipropilenske vreće odlične su za uzgoj različitog povrća, začinskog bilja i bobičastog voća. Na tržištu postoje vreće specijalizovane za takvu sadnju, ali možete iskoristiti i stare vreće ili velike vreće za kupovinu

Osim vreće, potrebna vam je organska, humusna zemlja, ali i organsko đubirvo koje ćete po potrebi dodavati. Pre sadnje, odmah smestite vreću gde će stajati sve vreme, jer će vam, kada posadite povrće, biti teško da je pomerite. 

Uzgoj krompira

Za uzgoj krompira potrebna vam je dublja vreća u koju ćete moći da posadite najviše tri krompira. Napunite trećinu vreće kvalitetnom zemljom, stavite krompir i prekrijte ga zemljom oko 10 cm. Kada krompir nikne 10 cm, prekrijte ga novim slojem zemlje i tako nekoliko puta. 

Uzgojite krompir na starinski način - pod slamom

Zemlju održavajte vlažnom, ali ne previše, zalivajte po potrebi. Deset dana nakon što krompir procveta, već možete da vadite prve krtole. Idealno bi bilo kada bi vreća imala otvor sa strane, kako biste po potrebi vadili krompir, a ostale krtole ostavljali da rastu u oslobođenom prostoru. 

Uzgoj korenastog i lisnatog povrća

U vrećama možete bez problema da uzgajate šargarepu, peršun, sve vrste salate, spanać i blitvu, koje možete kombinovati sa crvenim i belim lukom. Ove vrste povrća se dobro slažu, pa će se međusobno štititi od štetočina. Pazite da seme ovoga povrća ne sejete preblizu, kako se ne bi međusobno gušilo, a kako bi najbolje iskoristili prostor. 

Sеjanje u trakama za pravilan razmak korenastog povrća, salata i cveća

Salate i blitvu ne morate da čupate cele, nego možete da berete listove, a ona će se sve vreme pomlađivati.

Uzgoj plodovitog povrća 

Paradajz, paprika, krastavci, pa čak i tivkica, bez problema će rasti u vreći. Ipak, morate da pazite da u jednoj vreći ne posadite previše biljaka, kako se ne bi međusobno gušile. Ovo povrće voli osunčana mesta i treba mu dosta hraniva. Uz njih možete posejati ili posaditi začinsko bilje koje će ga štititi od štetočina. Na primer, paradajz i bosiljak se obožavaju, pa ne propustite da ih zajedno posadite. 

Začinsko bilje i povrće - dobre komšije u bašti

Kod paradajza birajte niske, čvrste sorte i svakako mu osigurajte podršku, kako se ne bi polomio pod teškim plodovima. Krastavcima takođe treba više prostora, pa vreću postavite uz zid ili ogradu, na koje će loza krastavca moći da se širi. Tikvicama takođe treba dosta prostora, pa u jednu vreću ne sadite više od dve do tri sadnice. 

Uzgoj grahorica 

U vrećama će uspeti i grašak i boranija. U jednu vreću obima pola metra možete posejati do 25 semenki graška ili boranije. Ako se radi o visokim sortama, računajte na to da ćete ih morati vezati uz ogradu. Idealno rešenje za visoke mahunarke je pruće, koje ćete postaviti u zemlju i na vrhu spojiti konopcem, kako bi mogle slobodno da se penju. 


Tagovi

Uzgoj u vrećama Povrće u vrećama Krompir u vreći Paradajz u vreći


Autorka

Maja Celing Celić

Više [+]

Hobi baštovanka s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu. Urednica je portala Agroklub.